“Efektivní management jako ekologické opatření”. Jak snížit náklady ve firmě? Umíte vydělávat na třídění odpadu z vaší kanceláře?

Přečtěte si příběh Pavla, office managera (správce kanceláře), který vykonává tuto funkci v mezinárodní síti nevládních organizací se sídlem v České republice.

„Lidé většinou nerozlišují, co je kovové a co plastové. Nebo se vlastně o takové věci ani nestarají.” Jakmile se ale vy sami rozhodnete zapojit třídění odpadu do chodu vaší kanceláře, budete muset tuto rozlišovací schopnost v sobě vypěstovat. Někdy to vypadá triviálně. Ale pozor! Některé plasty mají na sobě vrstvu, která velmi připomíná kov. Jindy se některé částečky tváří na první pohled jako sklo, ale ve skutečnosti jsou plastové.

Pro dostatečně motivované office managery či majitele firem není ale implementace třídění odpadu do praxe tolik komplikovaná. Pavlovi se podařilo zredukovat zbylý neroztříděný odpad na malý košík, který je třeba vysypat jednou za týden.

„Pokud platíte poplatek za odpad podle velikosti kontejneru a frekvence odvozu, musíte někdy platit částku velmi vysokou. Motivace třídit je tedy velká.” Odpadový systém ve vašem okolí nebo městě podléhá místním pravidlům…

V Praze se problematikou odvozu odpadu zabývá mimo jiné organizace Pražské služby, které také určují, jak má třídění probíhat. První krok je zjistit, která firma vyváží vaše kontejnery. Poté si najdete její internetové stránky, kde vypátráte, jakým způsobem máte třídit odpad. Někdy jsou k dostání přímo letáky nebo nálepky s návody, do jakého odpadkového koše patří který odpad. Tyto důležité informace můžete rovnou nalepit na koše ve vaší kanceláři. Měly by na nich být konkrétní symboly a/nebo čísla, která vám zaručí, že danou věc hodíte do správného odpadkového koše. Neboť každý symbol nebo číslo představují určitý druh materiálu.”

Pokud si nevíte rady, kam s kompostovatelným organickým materiálem, existuje zde extra placená nabídka Pražských služeb: „Zavoláte a objednáte si speciální nádobu, kterou můžete umístit někam před dům nebo na dvůr, kam může firma zajet a vyprázdnit ji.” Za tuto službu si však musíte připlatit, není ale problém domluvit se s ostatními kancelářemi z vaší budovy či ze sousedství a náklady se tak sníží na minimum.

„Když nemáte sběrnou nádobu přímo na kov, odnesete tento typ odpadu do sběrného dvora,” říká Pavel, „jen si musíte dát pozor, jaká má daná sběrna pravidla pro třídění kovu”.

Další ekologické opatření v Pavlově kanceláři našlo svou roli v užívání papíru, který je z jedné strany již potištěný „Pro externí a/nebo formální spisy používáme nový recyklovaný papír. V dnešní době může být recyklovaný papír neuvěřitelně kvalitní. Lze jej sehnat dokonce i s lesklým povrchem, přičemž lesku je dosaženo taktéž za pomoci recyklovatelných materiálů. My ale upřednostňujeme nejméně bělený papír, který bude dostupný.

Kolik korun vlastně stojí začít třídit odpad vaší kanceláři? „Je to překvapivé, ale stačí k tomu pouze dokoupit odpadkové koše. Minimální částku pozře extra poplatek za odvoz organického odpadu, ale ten můžete rozpočítat mezi ostatní uživatele. Je pravda, že musíte investovat také čas do malé procházky na sběrný dvůr, jednou, dvakrát do měsíce…, však tím si můžete také vydělat!” usmívá se Pavel, „za kilogram železa dostanete 4 Kč…”, dodává.

Na řadu přicházejí další „vychytávky“, jak snížit náklady – tentokrát za elektřinu. Dobré je vypínat všechna elektrická zařízení, která nemusí pracovat přes noc, a také kontrolní světla… Poslední člověk, který opouští kancelář, je zodpovědný za to, aby zkontroloval, zda jsou všechna světla, počítače, monitory a tiskárna vypnuté. Ve velkých kancelářích může tuto kontrolu provádět hlídač nebo někdo z recepce.

„Klíčovým krokem k ekologickému office managementu je správný výběr místa, kde budete sídlit. Pokud hledáte nové prostory, dejte si pozor, jakým způsobem budou vytápěné, jak dobře zateplené, a jakým způsobem je vytopena voda. Pokud vám například nebudou dostatečně těsnit okna, vaše kancelář spotřebuje větší množství tepla. Přemýšlejte o tom, kolik umělého osvětlení budete potřebovat během pracovní doby, jak jsou izolovány stěny v místnostech apod. Správně zateplené domy nemají velké ztráty tepla. To je jeden z předpokladů, který vám sníží náklady na provoz kanceláře.“        

Pokud se rozhodnete pro zateplení vaší kanceláře nebo pro renovaci vytápění, obraťte se na státní fondy a fondy Evropské unie, které přispívají na rekonstrukce tohoto typu. V dlouhodobém časovém horizontu vám bude investice proplacena.

Nedávno mobilní operátor Vodafone investoval do přesunu k zelené energii. V jeho případě může takové rozhodnutí přilákat zákazníky, kteří berou ohled na životní prostředí. Proto určitě stojí za to promyslet si, jak by taková „zelená nálepka“ mohla být užitečná v budování značky vaší firmy.

„Dále se podívejme zblízka na náklady za služební cesty ve firmě. I v tomto případě platí, že pokud je vaše strategické plánování efektivní, ekologická opatření jdou ruku v ruce s ušetřenými náklady.“

„Například když máme možnost, vybereme si místo cestování letadlem cestování vlakem. Tento způsob dopravy má smysl zejména v rámci Evropy. Když už ale někdo potřebuje letět, je lepší si vybrat přímý let, neboť při častém přistávání a vzlétávání se vyprodukuje velké množství skleníkových plynů. Lístek do vlaku je o hodně dražší, pokud si jej rezervujete na poslední chvíli. Když můžete, naplánujte si cestování strategicky a v předstihu. Můžete tak nakoupit lístky v dobré cenové relaci a vyhnete se nuceným kompromisům na poslední chvíli, kdy je výběr omezený a nejdražší. Jak sami vidíte – management, který je dobře naplánovaný, je jedním z nejlepších ekologických řešení.“

Pavel radí: „Raději investujte do dlouhé kvalitní telefonní komunikace než do cestovních nákladů, neboť dlouhodobě je ekologická zátěž o hodně nižší. Pomocí videotechnologie ušetříte mnoho peněz, aniž byste se museli vzdávat přítomnosti na konferencích, které mohou být takto dálkově řízeny“.

Efektivní strategické plánování je tedy dobrým ekologickým řešením. „Představte si, že vyrábíte letáky, které nemají žádný vliv na cílovou skupinu, nebo nevíte vlastně, jaký účinek na ni mají, protože jste to nikdy neměřili – ztráta času a škody na životním prostředí. Nebo váš distribuční plán nevyšel a vy jste náhle nuceni domluvit náhradní oddělenou přepravu. Zde je další příklad: jedno oddělení vyrábí výrobek, které jiné oddělení nedokáže distribuovat.“ Pokud se na to podíváte tímto způsobem, efektivita je opravdu tou nejlepší cestou, jak šetřit životní prostředí.

Odkazy:

Třídění odpadů v Praze / Pražské služby: http://www.psas.cz/index.cfm/caste-dotazy/jak-spravne-tridit/

Objednání služby pro odvoz organického odpadu v Praze: http://www.psas.cz/index.cfm/sluzby-firmam/odpady/svoz-bioodpadu/uvod/

Odpadkové hospodářství – práce: www.ecojobs.cz/tag/waste-management/